Hitvallás

„Ha nincs arcunkon érzés,
olyan, mintha a halotti maszkunkat mutatnánk.”

2008. szeptember 23., kedd


Martonvásár, Brunszvik-kastély

A Brunszvik-kastély és lakói...

A martonvásári birtokot Brunszvik Antal 1758-tól bérelte, végleges tulajdonába 1770-ben került Moson vármegyei birtokáért cserébe. Más források szerint Mária Terézia adományozta Brunszvik Antalnak, a grófi címmel.(?).

A grófi család martonvásári kastélyának felépítése ifjabb Brunszvik Antal nevéhez fűződik. Brunszvik - a Beniczkyek már korábban itt álló kúriájának helyén - 1784-85-ben építtette fel új rezidenciáját barokk stílusban. Ekkor kezdték el az angolpark létrehozását is az épület körül.

img212/7360/brunszvikoroszlnnt2.jpg

kőoroszlán a kastély parkjában

A kastély első átalakítása az 1820-as évek második felére tehető. Ekkor építettek emeletet az addig földszintes épületre, és a homlokzatokat klasszicista stílusúvá formálták át. Brunszvik Ferenc gróf értékes képgyűjteménye számára 1830 körül készült el a különálló képtárépület. A következő átépítés 1870 táján történt, ekkor Brunszvik Géza neogót stílusban alakíttatta át a kastélyt és a képtárat.

A haladó szellemű grófi családnál élénk társadalmi élet folyt, Ludwig von Beethovenen kívül Erkel Ferenc, Mosonyi Mihály és Liszt Ferenc is élvezte a család vendégszeretetét a kastélyban.

img522/9748/beethovenemlkmzeumrszlelx1.jpg

Brunszvik-kastély - Beethoven Múzeum

Beethoven több alkalommal vendégeskedett itt . Egyes vélemények szerint itt fejezte be a barátjának, Brunszvik Ferencnek dedikált híres Appasionata - szonátát. A gróf nővérei Teréz, és Jozefin a zeneköltő tehetséges tanítványai voltak. Levelek egész sora tanúskodik arról a szenvedélyes szerelemről, mely Beethovent (egyes feltételezések szserint), Brunszvik Jozefinhoz, a "Halhatatlan Kedves"-hez fűzte.

img522/8767/brunszviklnyokbm6.jpg

a Brunszvik nővérek (Jozefin és Teréz)

A Brunszvik grófok 1893-ban eladták a birtokukat Habsburg József főhercegnek, (József nádor), aki 1897-ben a sörgyáros Dréher családnak adta tovább az uradalmat.

Az épületen az 1920-as években kisebb átalakítások történtek, a háborús károk után pedig az 1970-es években Budai Aurél tervei alapján állították helyre.
Az államosítás után az agráregyetem tangazdasága költözött ide. Az állami tulajdonú épületben jelenleg a Beethoven Emlékmúzeum, valamint a parkban Az Óvodamúzeum működik.

img522/9845/vodamzeumrszletwh7.gif

Óvodamúzeum

Brunszvik Antal - aki a birtok megvételekor még határtalan mocsarakat talált - tudatosan teremtett itt virágzó gazdaságot. A gazdasági épületek között istállókat, tímárházat, kertészházat is építtetett. Fia, Ferenc paradicsommá varázsolta az addig kietlen pusztaságot, amely ma is az ország egyik legszebb kastélyparkja.
A park fái között megtalálható a mocsári ciprus, a páfrány fenyő, a juhar és a platán. A hársak közé amerikai szivarfát, balkáni vadgesztenyét ültettek. A park közepét kis tó foglalja el, benne sziget hatalmas, árnyas fákkal.
A park varázsa, és a felcsendülő muzsika népszerűsége ma is töretlen.

img522/1856/brunszvikkastlymadrtvlach2.jpg

a Brunszvik-kastély és parkja, madártávlatból

A kastély-parkban, a szigeten állították fel a zeneköltő halálának 100. évfordulóján Pásztor János: Beethoven szobrát.

A kastélyban kialakított Beethoven Emlékmúzeumban a család nőtagjainak Beethovennel folytatott levelezését, valamint a művész és a család életével kapcsolatos dokumentumokat mutatják be. Látható többek között a zeneszerző hajtincse, szoborportréja és arcképe, megismerhetjük magyar vonatkozású műveit és egyéb magyarországi kapcsolatait is.

Az egykori főúri rezidencia ma a Magyar Tudományos Akadémia Mezőgazdasági Kutatóintézetének is otthont ad.

(Forrás: innen-onnan - összeállította: maya50)